Osm tipů pro modelky aby je fotografové milovali

Tohle z části platí i pro modely, ale bavme se o modelkách:-) Zde je 8 velmi jednoduchých tipů, jak přimět fotografa aby vás miloval, rozumějte aby vás měl natolik rád, že až přijde další zakázka pro kterou bude hledat vhodnou kandidátku, vzpomene si na vás.
1. Na focení nenoste těsné oblečení. Otlačená kůže zabere při retuši hromadu času, takže usnadněte fotografovy práci a přijďte v něčem volnějším, nebo se hned po příchodu převlečte do něčeho pohodlnějšího. Chodit v ateliéru (během líčení a česání) v teplácích na šňůrku a vytahaném tričku, je naprosto přijatelné.
2. Zjistěte si s kým jdete fotit (klidně o celém týmu). Googlujte trošku, podívejte se na jejich práce (pokud jdete fotit TFP a nelíbí se vám portfolio fotografa, nedoufejte že právě s vámi udělá lepší fotografie), přečtěte si jejich životopis. Podle portfolia budete mít alespoň trochu představu do čeho jdete a možná se vám bude lépe pracovat, pokud vy budete v pohodě, fotograf bude nejspíš taky.
3. Mějte trpělivost nebo představivost. Někteří fotografové přistupují k modelce jako k loutce, mají přesnou představu jak by měla výsledná fotka vypadat, pak je potřeba se obrnit trpělivostí a vydržet. Potom jsou tu takový, kteří nemají naprosto žádnou vizi a očekávají od vás že něco předvedete. Pro každý případ, mrkněte třeba do knihy 101 póz a něco z toho předveďte, nebo se prostě začněte trochu hýbat.
4. Nepublikujte náhledy. Pokud vám fotograf pošle náhledy, nepublikujte je bez dovolení. Jsou to náhledy, není to hotová fotka.
5. Myslete na to kde je hlavní světlo. Zkušenější modelky už ví které to je a pózují tak, aby ze světla neuhnuly, byli pořád v jeho středu a neodvraceli tvář na druhou stranu. Pokud nevíte které z nachystaných světel je hlavní, buďte iniciativní a zeptejte se! Pomůže vám to lépe pochopit rozsah pohybu a to jakou volnost můžete mít při pózování.
6. Dochvilnost. Pokuste se přijít nejen na čas, ale o pět minut dříve. Pokud jste na cestě a už teď víte že to asi nestihnete, informujte o tom fotografa, stačí SMSka „Omlouvám se! Budu mít x minut zpoždění. Spěchám jak to jen jde, budu tam co nejdříve.“ Z nějakého důvodu se tato zdvořilost z tohoto průmyslu vytrácí.
7. Selfie. Když už si musíte udělat selfie, tak v rychlosti. Ne že se budete fotit v každém outfitu a tým bude muset čekat až se odfotíte mobilem. A když už máte jednoho kačera hotového, otagujte svůj tým. Je to běžná zdvořilost označit lidi, kteří přispěli k tomu, aby jste si tohle mohla vyfotit. Označte fotografa, návrháře/stylistu, maskérku/kadeřnici a hotovo. Jde hlavně o tvůrčí tým, všichni tvrdě pracovali, ať už na tomto focení, nebo na tom aby se něco z toho co právě předvádí naučili. Ukážete tak že si jejich práce vážíte.
V neposlední řadě …
8. Do hotových fotek nezasahujte. NIJAK! Neořezávat, žádné filtry, nedělat z barevné černobílou, atd. Nelíbí se vám? Tak ji nepublikujte. Trávíme roky zdokonalováním svých schopností tím, že studujeme a učíme se, jak fotit, jak ovládat editační programy (nebo jak vyvolávat a tisknout), snažíme se rozvíjet své schopnosti. Když vám zašleme konečnou podobu fotky, chceme aby tak zůstala. Pokud si fotku doupravíte, je to nepříjemné, neuctivé a k nasrání. A ve většině případů je to nevkusná prasárna. Pokud se vám výsledek nelíbí, jednoduše si o tom s fotografem promluvte.
To vše jsou velmi jednoduché věci, kterými můžete vy jako modelky/modelové usnadnit naše focení, zpříjemnit den na place a naladit nás na další spolupráci. Většinou jsou to všechno zdvořilostní věci, které do značné míry vypovídají něco o vašem vychování a pokud se výše uvedeným budete řídit, tak je to ve váš prospěch. Buďme k sobě zdvořilí, ohleduplní a přistupujme k sobě s úctou. To platí nejen pro focení, ale pro život obecně.