7 projektů rozvíjejících kreativitu fotografa
K titulku by se dalo dopsat – na rok 2016 – aby to bylo aktuální k datu vydání, ale tento návod, výzva, hra, nebo říkejte tomu jak chcete, je k užitku v kterákoliv rok, období, nebo čas. Jdem na to?
Máme nekonečně mnoho možností vyrazit ven s foťákem a fotit vše, co nás napadne, bez směru a cíle. Ale k čemu? Tento seznam zajímavých projektů vás může inspirovat k vytvoření kvalitní sbírky fotografií.
1) 365 dnů – nejoblíbenější část tohoto seznamu. Například každý den se fotit. Jediné pravidlo zní, že musíte fotit vy sami, a musíte být součástí fotografie. Na první pohled to nevypadá špatně, ale než konečně přijdete na to, jak se správně vyfotit, může vás to začít nudit. Najednou se přistihnete, jak se fotíte zamotaní do vánočních světýlek a v dalších zajímavých situacích. Pokud se vám jedna fotka denně zdá moc, zkuste jednu fotku týdně – projekt 52 týdnů. Pokud nechcete fotit sami sebe, zkuste fotit třeba děti, nebo cokoliv jiného, co se vám líbí, jen dodržte periodu focení kterou si stanovíte.
2) 52 fotoprocházek – termín fotoprocházka se sem moc nehodí. Zatímco fotoprocházka je sbírka fotek různých míst ve městech od lidí procházejících se na stejném místě, tento projekt je širší. Alespoň jednou týdně jděte ven fotit. Prohlížel jsem si všechny fotky z mého prvního roku a 90% z nich je z okolí mého bydlení. Takže jsem začal jednou týdně chodit ven – do místních parků, opuštěných budov (ale opatrně, vstupovat do nich může být dokonce nelegální), do města a dalších míst kolem mě. Kromě toho, že se obohatila má sbírka, jsem zjistil, že jsem objevil i místa, která jsem předtím neznal, a známá místa jsem objevil z jiného úhlu pohledu. Obrázek nahoře je například z jednoho jablečného sadu který je odsud pár kilometrů. Byl jsem tam tolikrát… Ale pokaždé to vidím jinak, v různou dobu dostane místo novou perspektivu.
3) 100 cizinců – cílem je přijít k neznámé osobě, zeptat se, jestli si jí můžete vyfotit, trochu si s osobou popovídat a i se stručným obsahem konverzace nahrát fotku na Flickr, Instagram, nebo jinou službu. Potom zopakovat ještě 99 krát. Nejen že budete mít spoustu nových fotek, ale také si možná uděláte nové přátele. Samozřejmě, nahrávat nikam nic nemusíte, můžete to dělat jen pro sebe a po úspěšném zakončení projektu jej publikovat jako celek nebo s jako soubor.
4) A-Z – Začít tento projekt je snadné. Vyberete si nějaké místo a vyfotíte objekt začínající příslušným písmenem abecedy – T jako tráva atd. Q Y je v našich podmínkách asi složitější… Můžete to také zkusit s čísly – vyfoťte jednu květinu, dvě kachny, tři lidi ve skupině atd. Další možností je fotit věci, které mají tvar písmen abecedy. To vám dá úplně novou perspektivu. I tato část se dá dělat s čísly.
5) Vyberte „Něco“ – něco si vyberte a foťte věci s tím související. Vyberte si například červenou barvu a foťte celý den jen červené věci. Díky tomu se naučíte brát obyčejné věci jinak. Zatímco běžně byste ani nepomysleli na to, že budete fotit například boty, tohle vás naučí myslet kreativně. Problém je, že někteří lidé to berou až moc vážně, a pak fotí každou (třeba) červenou věc, například rajče v hamburgeru a další.
6) Černobílé fotky – během jednoho svého projektu jsem celý měsíc dělal jen černobílé fotky. Cílem bylo naučit se lépe převádět barevné fotky do černobílé podoby, ale také vidět věci jinak a zjistit, co vypadá lépe s barvou, a co bez ní. Potkalo mě i pár překvapení, jako například kapky vody na listu květiny. Kdybych se nepustil do tohoto projektu, fotku bych prostě nechal tak, jak je, ale takhle se mi líbí mnohem víc.
7) Focení podle seznamu – snadné. Nechte někoho, ať vám napíše seznam věcí, které máte vyfotit. Tento projekt se nejlépe realizuje ve skupině lidí (můžete třeba založit skupinu na FCB), protože můžete porovnávat, kdo danou věc zachytil nejlépe. Pokud nemáte ohledně seznamu jasno, podívejte se na Flickru na heslo scavenger hunt, a seznamů uvidíte opravdu hodně.
Máte nápad na další témata? Napište mi, klidně o ně článek rozšířím.