Cena za focení jako službu, nebo umění?
Cena za focení jako byznys / povolání / obchod, nebo umění? Je to srozumitelnější? Každopádně pokud vás zajímá jak si sestavit ceník a ceny v něm, čtěte dále.
Na téma cen našich služeb čerpáme spoustu rad z fotografických časopisů a internetových článků. Najdete tam jak se nejlépe prezentovat online a jak odhadnout cenovou nabídku pro velké klienty / reklamní agentury… Ale kolik z nás je skutečně připraveno na klienty právě teď?
Je naprosto normální že ze začátku si nechceme účtovat moc, chceme hlavně fotit. Někteří blázni to udělají zdarma. Když už si přeci jen o něco řekneme, čas nebo investice do vybavení, učení, popřípadě například dopravy na místo focení v naceňování zakázky nezohledňujeme. Měli bychom si dávat pozor hlavně do budoucna, zisky zvýšíme jedině tak, že přizpůsobíme naše služby současným zákazníkům.
Můžete fotit pro klienty kteří očekávají že to budete dělat zdarma, nebo skoro zdarma a že můžete být rádi za reference. Takový klient si vaší práce naváží a zřejmě je mu i jedno jak focení dopadne, pokud za něco nejsem ochoten zaplatit, znamená to že nečekám že to bude kdo ví co. Ale co větší klienti, ti co si uvědomují že kvalitu nelze dělat zdarma, že dobrá fotka prostě bude něco stát. Jestliže vám legendární „velký klient“ zaklepe na dveře a vy si nejste jistí jak se před ním chovat, můžete si najmout agenta, nebo agenturu kteří vás budou v domlouvání ceny zakázky zastupovat.
Začněme následujícím – sestavení ceny
Proč si klienti vybírají právě vás? Všichni rádi věříme tomu, že jsme byli osloveni na základě našich silných portfolií, ale to nemusí a většinou ani není pravda. Kolik z vás se napřímo zeptalo klientů proč si vybrali právě vás a co je k tomu vedlo? Já ano, zde je typický příklad toho co jsem se naučil.
Klient hledá fotografa v 80% na internetu a využije k tomu Google (ti vzdělanější) nebo Seznam. Jednoduše vybere pět fotografů jejichž práce vypadá „dostatečně dobře“ a splňuje potřeby klienta. Poté jsou v kontaktu s každým z nich, aby zjistili jejich cenové požadavky. Obvykle jsou zde nabídky, kde si fotografové účtují velmi málo – ty klient vyřadí, protože zřejmě nejsou dost zkušení a také vyloučí ty s nejvyšším požadavkem na honorář, jednoduše protože klient nevidí žádnou výhodu platit víc za stejný servis (např. u módních fotografií). V tomto případě jim zbudou tři fotografové s přiměřenými cenovými nabídkami, u kterých cítí, že by se s nimi dalo dobře pracovat.
Hádejte koho si vyberou! Pokud jste typovali toho nejlevnějšího z nich, máte naprostou pravdu. Tohle je problém s prodejem fotografií samotných, je mnohem snazší stanovit jejich nákupní cenu a zacházet s fotografiemi jako se zbožím. Řešením je začít prodávat takové produkty, které vynikají, které jsou něčím jiné než ostatní, proto se také všude dočtete že máte mít svůj styl a toho se držet.
Pokud jsem módní fotograf, neprodávám výrobky. Prodávám tedy svůj čas? Pojďme si definovat „produkt“ pro naše účely:
Pomůže mi když budu módní fotografii říkat produkt? Přestože je to více umění než řemeslo? Když našim módním fotografiím budeme říkat produkty, nijak si nepomůžeme. Fotografové kteří pracují na volné noze, musí nabídnout širokou škálu produktů a „něco zajímavého navíc“.
Tohle je ve skutečnosti krok, ve kterém jsou svatební fotografové několik světelných let před těmi co nabízí módní nebo reklamní fotku.
Naším cílem je vytvořit tři základní produkty. Za prvé, základní produkt, který obsahuje minimum služeb za cenu za jakou jste ochotni pracovat. Za druhé, střední produkt, který bude obsahovat jak vyšší cenu tak i zisk. Tohle je ten, který chceme „prodávat“ nejčastěji. A pak ten velmi nákladný produkt, který si objedná jen pár lidí, ale ukotvení cen pomůže našemu střednímu produktu vypadat cenově dostupněji v porovnání s ostatními.
První myšlenkou, nad kterou byste se měli zamyslet je jakou cenu navrhnete svému klientovi v porovnání jednotlivých produktů. Mohou to být jednoduché věci jako kreativní myšlenky, navrhování storyboardu, castingy, úpravy a aranžování studia/ pronájem lokace, návrh termínů focení, úprava fotografií, retušování a další… Je pravděpodobné, že většina z těchto věcí je do jisté míry zahrnována do produktů tak jako tak, ale nikdy nepoučujte klienta o cenách, které jim dáváte.
Už jste pravděpodobně zaznamenali, že různí klienti vyžadují nesmírně odlišné množství požadavků a proto práce za kterou si berete stejné peníze může zabrat diametrálně odlišné množství vašeho času. Proto prvním krokem v nabízení vašeho produktu je nastavení toho základního. Neřeknu vám kolik si za to musíte účtovat , ale navrhnu vám vaši současnou denní sazbu, která bude dobrým výchozím bodem a pak si zpravidla účtujte 100% za váš fotící den a cca 50% za před/po produkční den. Tenhle jednoduchý vzorec mi velmi dobře slouží.
Nějaké příklady pro jednoduchou ilustraci
Focení od 25.000 Kč
Do tohoto balíčku zahrnuji písemné zpracování nápadu a také se snažím stručně klientovi vysvětlit co všechno focení bude obsahovat – 8 hodin focení, RAW zpracování fotografií a následné dodání vysokého rozlišení TIFF, připravené k použití nebo následné retušování a dvouletá licence o užití fotografií, která zahrnuje veškeré marketingové užití (ne reklamu). Takhle můžete definoval tento produkt.
Není zde zahrnut například produkční tým na organizování castingu modelek (nebo čas na výběr modelek z agentur), vypracování harmonogramu focení a kreativních instrukcí, atd. Jak vidíte tohle je jednoduché a srozumitelné řešení/ceník, které můžete předkládat klientovi a ulehčit si tak práci.
Osobně si užívám většího zapojení do kreativního myšlení co se týče focení, baví mě věnovat čas klientům a navrhovat jim různé vylepšení ohledně jejich marketingové strategie. Chci dělat víc pro své klienty, ale zároveň se musím ujistit, že jsem zaplacen i za tento čas navíc a to nás vede k mému dalšímu produktu.
Focení + kreativita od 45.000 Kč
Do tohoto produktu zahrnuji kreativní konzultace včetně brainstormingových nápadů, kde se snažíme najít nové a neotřelé nápady, dále až 8 hodin příprav focení (organizování castingu, pronájem lokace, vypracování harmonogramu focení, poplatky za volání a další), 8 hodin focení, backstage video pro užití na YouTube, RAW zpracování fotografií a následné dodání vysokého rozlišení TIFF, připravené k použití nebo následné retuši a dvouletá licence o užití fotografií, která zahrnuje veškeré marketingové užití (ne reklamu).
Tento produkt můžete neustále vylepšovat v závislosti na trendech nebo poptávce. Zdá se vám cena nereálná? Pro každého klienta, jehož firma nezaměstnává produkční/marketingové oddělení na plný úvazek, které by se staralo o jejich focení, je nezbytné mít připraven právě tento produkt, právě takové focení. Ta jim poskytne nejen fotografie, ale splní i jejich celkové řízení projektu a také dostanou backstage YouTube video (Možná to vypadá tak, že zveřejňování backstage videa je zbytečné. Pravdou je, že jsem si vytvořil svůj vlastní Youtube kanál a plánuji využít každé focení jako možnost vytvořit jeho kreativní obsah. Schválně se podívejte jak mnohem lépe může vaše cenová nabídka vypadat.)
A konečně se dostáváme k našemu poslednímu produktu, díky kterému vypadá náš střední produkt velmi cenově dostupně. Pro tyto případy navrhuji rozšířit nabídku o video prvek, který zahrnuje krátký filmový spot, reklamu na produkt.
Focení + kreativita + filmový spot od 90.000Kč
Tento produkt obsahuje vše jako již zmíněné produkty, ale také krátký 1 až 2 minutový film. Pokud si říkáte „Ale já jsem fotograf, já nevím jak natáčet filmy.“ tak zabrzděte. V současné době bych při focení zakázky neměl čas zvládnout oboje i když už jsem to párkrát udělal. A to je důvodem proč byste měli spolupracovat s profesionálním video producentem, který má zkušenosti z natáčení takových videí a nabízet tak i tento nejdražší balíček.
Jen dodám že na ceně tohoto balíčku je dobré se domluvit s video producentem, se kterým společně pracujete na projektech klientů, kteří si tuto cenovou kategorii mohou dovolit.
Retušování
Určitě jste zaznamenali, že jsem do svých produktů nezahrnul retušování. Zjistil jsem, že je velmi obtížné stanovit cenu za retušování, protože práce na různých fotografiích se mnohdy liší, hlavně podle klientova očekávání.
Osobně si myslím, že by se retušování fotografií mělo zpoplatňovat zvlášť. Každý z nás musí zvážit tuto situaci – pokud jsem se stal příliš zaneprázdněn se svými zakázkami/focením a nestíhám je retušovat, můžu si dovolit zadat práci retušérovi a stále na tom vydělat? Pokud je odpověď ne, pak si neúčtujete dostatečně za svou práci!
Co když klient není spokojený s mou nabídkou produktů a chce něco jiného? Pak začněte se svou základní cenovou nabídkou a postavte na ní nabídku klientovi na míru tak jak jste to dělali před tím než jste zavedli tyto tři produkty. Přinejmenším se máte od čeho odrazit a můžete si účtovat příplatek navíc za jakékoliv dodatečné práce, které klient bude vyžadovat.