7 osvědčených tipů, jak si při editaci fotek neničit zdraví
Editace fotek s sebou přináší desítky hodin strávených na (v lepším případě) kancelářské židli před monitorem počítače. Po několika letech většinou začínáme pociťovat nepříjemné následky, které na nás tato práce zanechává. Je proto potřeba hledat způsoby, jak si tento čas zpříjemnit a udržovat se stále v dobré kondici. V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o několik základních pravidel, které se vyplatí dodržovat.
1. Ochrana zraku
Mezi nejčastější problémy patří bolesti (pálení, řezání) očí, které souvisejí s neustálou nutností zaostřovat zrak. Pocit napětí v očích je možné účinně snížit pomocí speciálních brýlí, které přispívají k lepšímu soustředění na práci a zlepšují kontrast. Mezi osvědčené značky patří firma Gunnars, která nabízí speciální brýle s jantarovými skly, brýle pro grafiky i pro vášnivé hráče počítačových her. Kromě toho samozřejmě můžete zvážit také použití zvlhčujících očních kapek.
2. Nezapomínejme na časté přestávky
Podobnou situaci už asi zažil každý. Jste zabráni do editace fotky zvětšené na velikost 200 % a snažíte se odstranit nechtěný chomáč vlasů na hlavě vašeho modelu. Práce vás zcela pohltí a najednou zjistíte, že sedíte u stolu několik hodin bez jediné přestávky.
A je to při tom tak jednoduché – je potřeba naučit se [highlight1]dělat krátké pauzy[/highlight1]! Po každé uplynulé hodině zkuste vstát ze židle a chvíli relaxujte. Nedívejte se do monitoru, ale snažte se zaměřit svůj zrak na nějaký vzdálený objekt. Zároveň také můžete vypít sklenici vody a trochu se protáhnout.
Krátké přestávky nám umožní lépe se soustředit na naši práci. Často se stává, že strávíme spoustu času editací a až následující den nám dojde, že vlastně nejsme s výsledkem spokojení. Díky pětiminutové přestávce získáme čas k tomu, abychom si srovnali svoje myšlenky a zrak, a mohli tak pracovat efektivněji!
Pokud patříte mezi beznadějné případy, které se nedokážou od své práce odtrhnout, můžete si k tomu účelu stáhnout speciální mobilní aplikaci, která vás upozorní, že je čas udělat si pauzu. Mobilní aplikace existují opravdu téměř na všechno…
3. Krátké zdřímnutí během dne
Patříte mezi lidi, kteří jsou přesvědčení, že je spánek zbytečný luxus, který si můžete dopřát jenom pár hodin v noci, ale rozhodně ne během dne? Vědecké studie svědčí o opaku! Zdůrazňují, že krátké zdřímnutí během dne má příznivý vliv na naši schopnost koncentrace. Spánek během dne nám umožní dosahovat lepších výkonů. Příznivci mobilních aplikací si mohou stáhnout např. mobilní aplikaci White Noise, která navodí příjemnou atmosféru díky zvukům mořského příboje, odbíjejících hodin, cvrčků, přívalového deště a dalších:-)
4. Důležitost vyvážené stravy pro zdraví zrak
Stejně jako celé naše tělo, tak i oči potřebují ke svému zdraví [highlight1]správnou výživu[/highlight1]. Určitě jste už slyšeli o prospěšnosti konzumace mrkve s obsahem betakarotenu. Existuje však také celá řada dalších potravin, které obsahují vitamíny a minerály důležité pro náš zrak. Můžeme jmenovat špenát či bobulové ovoce, jako jsou maliny, rybíz či jahody, známé vysokým množstvím vitamínu C. Fungují jako antioxidanty, které chrání náš zrak před slunečním zářením a znečištěným vzduchem. V poslední době se objevila řada studií které „dokazují“ že jedny z nejpřínosnějších látek pro oči najdete v brusinkách.
Dále můžeme zmínit například ořechy, semínka a pšeničné klíčky, které jsou cenným zdrojem vitamínů C a E, napomáhajících udržovat silné tkáně. Pro správné fungování sítnice je zapotřebí dostatečný přísun zinku, který je možné získat z ústřic, vajec či krůtího masa. Zánětlivým stavům očí pomáhají předcházet omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsažené v sardinkách, sledích nebo lososech.
5. Dostatečný přísun tekutin
Nezapomínejte na dostatečný přísun vody! Při práci je poměrně snadné zapomenout na správnou konzumaci tekutin. Některé vědecké studie odhadují, že až 75 % obyvatel trpí dehydratací! Je proto užitečné zvyknout si vypít sklenici vody během každé přestávky v práci. Pomůže vám to snížit napětí v očích a předcházet bolestem hlavy a dalším nepříjemným stavům.
6. Zařízení kanceláře: výběr vhodné židle a správné držení těla
Jako fotografové trávíme spoustu času u počítače, a neměli bychom proto podceňovat výběr správné židle. Přesto někteří z nás dokážou sedět na naprosto nevyhovující židli, které někdy schází dokonce i opěrák! Není se pak čemu divit, že si stěžujete na únavu a bolesti zad. Volba kancelářského křesla je vždy trochu individuální záležitostí. Rozhodně by však mělo být ergonomické, pohodlné a mělo by mít k dispozici dobrou zádovou oporu. Nejlepší variantou jsou židle na pružině.
Neméně důležité je však také správné držení těla. Je důležité naučit se zaujmout neutrální tělesnou polohu, ve které jsou všechny klouby přirozeně protažené. Tímto způsobem můžeme výrazně snížit stres a napětí ve svalech, šlachách a opěrné soustavě, a předejít tak vzniku závažných onemocnění.
- Ruce, zápěstí a předloktí by měly být protažené a zhruba rovnoběžné s podlahou.
- Hlava by měla být zvednutá nebo mírně skloněná dopředu, v jedné rovině s trupem.
- Ramena by měla být uvolněná a paže položené normálně podél těla.
- Lokty zůstávají blízko těla, ohnuté v úhlu od 90 do 120 stupňů.
- Chodidla se pevně opírají o podlahu.
- Záda jsou plně opřená o vhodnou bederní opěrku.
- Stehna a kyčle spočívají na dobře polstrovaném sedáku a jsou zhruba rovnoběžné s podlahou.
- Kolena jsou zhruba ve stejné výšce jako kyčle a chodidla jsou posunutá mírně dopředu.
Kromě toho bychom měli několikrát za den:
- mírně změnit nastavení polohy židle a opěráku
- protáhnout si prsty, ruce, ramena a trup
- v pravidelných intervalech vstát ze židle a pár minut se procházet
7. Příznivé účinky pravidelného cvičení
Pravidelné cvičení pomáhá posilovat ochablé zádové svalstvo a vytvářet návyk ke správnému držení těla. Díky tomu se budeme cítit mnohem pohodlněji, když trávíme dlouhé hodiny u pracovního stolu, ale také s fotoaparátem v ruce.
Můžeme jmenovat i další příznivé účinky tělesného cvičení. Pomáhá předcházet celé řadě zdravotních problémů, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka, artritida, mozkové příhody nebo některé druhy rakoviny. Je také skvělým způsobem, jak spálit přebytečné kalorie a mít svoji váhu neustále pod kontrolou.
Pravidelná fyzická aktivita však může být také skvělou emocionální vzpruhou, protože v mozku stimuluje chemické látky, které navozují pocit štěstí. Během cvičení se navíc dostává do tkání větší množství kyslíku a výživných látek, které nám poskytnou potřebnou energii pro naše každodenní úkoly.