Galerie lokalit na focení (postupně přidávám nové a zajímavé místa):

Zámek Buchlovice – pozor – neplést ze zámkem Buchlov.

Koupaliště Zábrdovice – Brno

Campus Square a Spielberg Office Centre – Brno

A na závěr pár tipů jak hledat lokalitu pro fotografování.

Hledáte vhodnou lokalitu pro fotografování? Chcete vědět, jaké vybavení a povolení je k tomu zapotřebí? Nevíte, jakým způsobem účtovat náklady na tuto činnost? Mám pro vás několik jednoduchých tipů, které vám usnadní práci při vyhledávání fotografických lokalit.

1. Vyznačte si polohu lokality

Před tím, než se budete věnovat fotografování, je samozřejmě zapotřebí vytipovat vhodnou lokalitu. Užitečným pomocníkem vám v tomto směru mohou být služby Google Mapy (satelitní mapa a „street view“) a Mapy.cz. Pomohou vám najít vhodné místo a zároveň se díky nim na svých cestách neztratíte. Výhodou samozřejmě je, pokud vlastníte GPS, protože v takovém případě nemusíte neustále kontrolovat svoji polohu.

V každém případě pro vás mohou být užitečnými pomocníky následující mobilní aplikace:

Mapy.cz        Android / IOS
Mapy Google    Android / IOS

2. Připravte si potřebné vybavení

Až dorazíte na vytipovanou lokalitu, čeká vás několik různých úkolů. Určitě se vám bude hodit poznámkový blok (nebo případně notebook, tablet nebo jiné zařízení), kde si zaznamenáte podmínky daného místa. Může se jednat o krajinné prvky bránící přístupu světla, dopravní situaci, reklamní předměty, obsahy chráněné autorskými právy apod. Všechny tyto skutečnosti je také vhodné vyfotit, protože to může usnadnit následující fotografování. Můžete k tomu použít mobilní telefon, který fotky automaticky uloží do online úložiště.

Navzdory doporučení, abyste k focení použili mobilní telefon, se může docela dobře hodit také stativ a zrcadlovka (nebo alespoň nějaké zařízení s manuálním nastavením), a to v případě, že byste se setkali se špatnými světelnými podmínkami nebo pokud byste potřebovali exponovat několik různých prvků. Není od věci, zapsat si polohu slunce vzhledem k lokalitě a představit si jak budou vypadat světelné podmínky pár hodin před a pár po době, ve kterou se zde právě nacházíte.

3. Zjistěte majitele objektu nebo pozemku a požádejte jej o svolení

Mnoho amatérských fotografů zapomíná na povolení k fotografické produkci, které může vystavovat příslušný městský nebo obecní úřad. O povolení požádejte také majitele soukromých polí či jiných pozemků, kterým by pochopitelně mohlo vadit, pokud by se na nich neočekávaně objevil fotografický personál. Před definitivní volbou fotografické lokality proto požádejte o ústní, nebo ještě lépe o písemné povolení. Pro informace, jakým způsobem je možné získat povolení, se obraťte na příslušný městský nebo obecní úřad.

Pokud netušíte komu pozemek patří, osobně se mi osvědčil online nástroj který je k dispozici na stránkách katastrálního úřadu https://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberKatastrMapa.aspx

4. Spočítejte náklady a čas potřebný k vytipování fotografické lokality

Pokud  hledáte lokalitu pro svoje klienty, tak vás možná bude zajímat, jakým způsobem účtovat svoje cestovní a časové náklady. S pomocí online nástroje na portálu mapy.cz, nebo maps.google.cz, zvolte nejvýhodnější trasu na danou lokalitu. Pro výpočet cestovních nákladů můžete použít kalkulátor cestovních náhrad. Výše cestovních náhrad se skládá z nákladů na používání vozidla (pro r. 2013 činí 3,60 Kč za kilometr) a vlastní ceny pohonných hmot (pro r. 2013 průměrná cena benzinu Natural 95 činí 36,10 Kč). K výsledné částce navíc připočítejte osobní náklady související s vaší prací.

5. Podělte se

Na FCB je skupina kde se dají postovat lokality, ale vypadá to, že slouží spíš ke spamování jejich členů. Daleko užitečnější se mi zdá web fototipy.cz. Ne že by v ČR byl nedostatek míst k focení, na rozdíl od okolních zemí se tady máme královsky. Problém je spíš v tom, že se nikomu nechce dělit o svoje místečka k focení, nebo není moc času s publikováním fotek a přiřazováním informací o místě, souřadnicích a další, což je škoda. Věřím, že s příchodem levnějších GPS jednotek pro DSLR se toto změní. To je asi vše, tjádydádydááá.

Lovu lokalit zdar.