10 způsobů jak zlepšit fotky tím, že zdokonalíte vaše vizuální IQ
Pevně věřím, že jedním z nejdůležitějších kroků v procesu k lepším snímkům je trénování vizuálního IQ. Pomůže vám když budete mít alespoň základní znalosti a přehled o umělcích, jejich obrazech, o umění obecně a pár vědomostí z oblasti estetiky. Pomůže vám také pokud budete obklopeni kreativním nebo uměleckým prostředím kolem vás. Dokonce i váš kulturní život má vliv na to jaké děláte fotky. Čtete občas? Zajdete do kina? Na výstavu? Na módní přehlídku? Nebo se jen flákáte po kavárnách a sledujete nanejvýš Fotopátračku? Tohle všechno může mít obrovský dopad na podvědomí o fotografiích které hodnotíte nebo vytváříte. Zde je 10 tipů, u kterých jsem zjistil, že mi pomohly zvýšit vizuální povědomí a znalosti.
1. Sledujte práci těch které obdivujete:
Pokud je vaším cílem pracovat na zakázkách předních módních časopisů nebo značek, sledujte je. Studujte osvětlení, pózy, úhly, každý malý detail. Zapamatujte si je, nakreslete si je, klidně rovnou do časopisu. Vybudujte si duševní knihovnu různých obrázků a udržte je v zadní části vaší mysli při fotografování. Podívejte se, jak váš model pózuje. Je to něco, co opravdu vypadá jako to co jste viděli v publikacích které obdivujete? Je mi zle když vidím modelku v pase ohnutou dopředu, s rukama v bok jak se dívá směrem k vysoko umístěnému zdroji světla. Nikdy jsem nic takového neviděl v časopise Vogue, W a podobných. Pokud už máte nějaké vizuální IQ, to vám napoví že tohle je něco, co nikdy v high-end módních publikacích neuvidíte.
2. Neustále konzumujte kvalitní vizuální práce:
Důraz se zde klade na kvalitu. Podívejte se na díla mistrů. Věnujte pozornost tomu, jak pracují a snažte se pochopit co dělá jejich styl jedinečným.
3. Rozšiřte si obzory:
Chcete být módní fotograf? Je naprosto zásadní sledovat módní snímky, trendy, styly atd. Ale to není všechno. Sledujte i kategorie jako jsou fotožurnalismus, krajinky, sledujte filmy, prohlížejte si obrazy. Všechno. Možná si pak uvědomíte, že téměř všechny tyto věci jsou jen barvy a světlo. To dává smysl, ne?
4. Vyhledejte kritiku od těch, kteří toho umí víc než vy:
Zapomeňte na lajky na FCB, úplně vynechte chválu od vašich blízkých, chvála ještě nikoho neposunula, konstruktivní kritika (pokud ji umíte přijmout) ano. Ptáte se na koho se obrátit? Zkusili jste poslat fotky někomu koho uznáváte? Neodpověděl? Nedivím se. Zkuste uměleckou školu ve vašem městě. Vždy hledejte kritiky svých děl, kolik jen budete moct. Odhalí vám širokou škálu názorů a perspektiv. Tím zlepší vaše další focení.
5. Vypadněte ven:
Většina z vás sedí doma u PC a edituje fotky nebo na internetu sleduje práce jiných, v horším případě zevlujete na sociálních sítích. Svět kolem nás je konstantním zdrojem inspirace. Podívejte se na světla v každém pokoji do kterého vstoupíte. Podívejte se na prostředí kterým procházíte. Podívejte se na texturu na stěnách, barvy budov kolem vás, jak se slunce odráží od chodníku, jak se valí přes mraky v odpoledních hodinách. Ano, i sledování a pohled na tyto věci jsou dobrým způsobem, jak lépe porozumět světlu a rozšířit své obzory.
6. Podívejte se z okna:
Někdy není možné vypadnout, například trávíme hodně času sezením v autě, vlacích a letadlech. Pokud jste cestující, dívejte se z okna. Je to v podstatě rám obrazu. Je to také skvělý způsob, jak najít nová místa k focení. Podívejte se do města ve kterém žijete. Opravdu, vydejte se někam kde jste ještě nebyli, určitě najdete něco zajímavého. Často uvízneme v našem každodenním životě tak, že si nevšimneme zajímavých věcí které jsou kolem nás po celou dobu.
7. Foťte každý den:
V jednom bestselleru psali, že trvá zhruba 10.000 hodin, aby jste měli šanci dosáhnout mistrovství v jakémkoliv oboru. Opravdu věřím, že se to hodí i pro případ s fotografií. Foťte každý den, sbírejte minutu po minutě. Nemusíte sebou zrovna tahat foťák a všechny skla, stačí mobil. Ale nefoťte selfie, nedělejte jen obrázky toho co máte na stole v restauraci. Dej si na fotce záležet, promyslete ji. Pokud budete takto trénovat a budete neustále vytvářet snímky o kterých popřemýšlíte, s foťákem vám to půjde snáze. Postupně se tak stanete lepším fotografem.
8. Přestaňte fotit:
Že si to protiřečí s radou výše? Nechte mě to vysvětlit. Myslel jsem tím dělejte na chvilku něco jiného. Práci mimo svou obvyklou práci. Zkuste třeba experimentovat s videem. Snažte se malovat. Zkoušet nové věci (vynechte drogy) je skvělý způsob, jak si rozšířit obzory, naučit se nové dovednosti, a jako bonus předejte vyhoření z neustále dokola opakujícího se focení.
9. Obklopte se podobně smýšlejícími lidmi:
Tohle úzce navazuje na radu číslo 4. Rozviňte skupinu vrstevníků, kteří mají podobné zájmy a tužby. Souvisí to s kritikou, pokud lidé kolem vás nerozumí fotografii, nejspíš vám vše pochválí, nebo si budou myslet, že všechno co děláte, je úžasné bez ohledu na to, zda je či není. Lidé kteří fotografii rozumí a řeknou vám svůj názor, budou jen ku prospěchu. Tohle vám pomůže pozitivně cítit tlak být kreativnější, lepší, originálnější. Tak šup, jděte ven hledat nějaké přátele z oboru.
10. Váš největší kritik by jste měli být vy samy:
Vy samy by jste měli neustále usilovat o zlepšení. Pokud žijete v neustálém dojmu že to děláte výborně, nikdy nebudete postupovat. Je to drsné, ale myslím že pravdivé. Kriticky se dívejte na to co děláte. Po každém focení se na obrázky podívejte co nejobjektivněji a řekněte si upřimně: „Mohl bych takovéto fotky vidět v časopise?“ Zeptejte se sami sebe: „Opravdu tyto fotky představují kdo jsem jako umělec?“ Musíte být zcela upřímní. K tomuto odstavci by se hodil citát od módní legendy jménem Karl Lagerfeld, ten řekl: „Nikdy se sebou nesmíte být spokojení. To je to, co vás požene dál.“ Toto je prohlášení pod které se klidně podepíšu.
Existuje nekonečné množství věcí, které můžete udělat pro zlepšení vašeho vizuálního IQ. Všechny tyto činnosti se dají zredukovat na jeden hlavní bod: Buďte aktivním účastníkem ve světě kolem vás. Nikdy nepřestávejte hledat. Nikdy nepřestávejte se snahou být lepší.